Εγώ πάντως θα απεργήσω.

Κύριο θέμα για το οποίο θα το πράξω είναι το φορολογικό.

Διαφωνώ με τη λογική του Χάρη.

Σαφώς και είναι δίκαιοι οι ΣΚΚ. Αν θέλουν έσοδα-έξοδα να αποδεχθούν και όλα μας τα έξοδα.

Και μην τα τσουβαλιάζετε. Οι γιατροί είναι μέτρ στην απόκρυψη εσόδων.

Οι μηχανικοί νομοθετικά δεν μπορούν να το πράξουν. Αν μπορούσα θα το έπραττα. Αλλά δεν μπορώ.

Ειλικρινά πέρυσι με κόπο και αίμα, είχα τζίρο κοντά στα 40.000 και από αυτά τα μαύρα μου ήταν 420¤.

Αντιθέτως συγγενής γιατρός με σπίτι του 1,4 εκ. ¤ στο ψυχικό και γραφείο Βασ. Σοφίας ισόγειο στη Μαβίλη με ενοίκιο 6.000¤ έκανε τζίρο 60.000.

Και σαφώς θα το δω προσωπικά και συντεχνιακά. Τι με νοιάζει τι κάνει ο κος αγρότης ή κος ταξιτζής ή ο κος υπάλληλος ?

Όταν ψήφιζαν βάσει προσωπικού συμφέροντος ήταν καλά ?

Και γιατί να ενδιαφερθώ για τον δημόσιο υπάλληλο ?

Επειδή ενδιαφέρεται για μένα ? Που δουλεύω 14 ώρες τη μέρα σαν σκυλί και βάζω και πλάτη στην οικοδομή και κάνω 30 χλμ τη μέρα μέσα στην πόλη για εκτιμήσεις που πληρώνομαι 75¤ ? Με όλες τις ευθύνες και το άγχος του καπετάνιου του τιτανικού μετά την κρούση.......

Η γυναίκα μου είναι δημ. υπάλληλος.

Δουλεύουν στα χαρτιά 8ωρο Χ 5 μέρες αλλά στην πράξη είναι :

08.30-14.30 άρα 6ωρο. Με όλες τις αργίες και τα συναφή. Με όλες τις αναρρωτικές και άδειες υπολογιστών και ότι θέλουν.

Λαμβάνει 1200¤/ μήνα για 6ώρες Χ 5 μέρες Χ 4 εβδομάδες. = 120ώρες εργασίας για 1200¤

Άρα ανθρωποώρα 10,00 ¤.

Εγώ καθαρά μου μένουν 2.300-2.500 για 12 ώρες κατ' ελάχιστον τις 6 μέρες της εβδομάδος και την Κυριακή σίγουρα άλλες 4ώρες.

Άρα : (6Χ12+4)Χ4 = 304 ώρες για 2300~2500 ====>

ανθρωποώρα μηχανικού 7,5¤ έως 8,00¤ με απίστευτη ευθύνη και άγχος που θα με πεθάνει στα 55.

Ποιος είναι ριγμένος ?

Ααααααα και 14 μισθοί όχι 12. Και συνθήκες γραφείου όχι εργοταξίου και πεζοδρομίου.

Έλεος πλέον με την προσφορά στο κοινωνικό σύνολο.